Is Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Akademik Forumu

Is Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Akademik Forumu

Sendikamiz ile Türk Milli Komitesi - Is Hukuku Dernegi’nin, çok genç yasta kaybettigimiz sendikamiz Genel Sekreter Yardimcisi Av. Hüma OZAN anisina 15 - 18 Ekim 2013 tarihleri arasinda düzenlemis oldugu Is Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Akademik Forumu kitap olarak yayinlandi.


Ülkemizin çok degerli is hukukçularinin biraya geldigi Akademik Forum’da; 4857 sayili Is Kanunu, 6356 sayili Sendikalar ve Toplu Is Sözlesmesi Kanunu, 6331 sayili Is Sagligi ve Güvenligi Kanunu basta olmak üzere Is Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku alaninda yasanan sorunlar tartisildi.


Sekiz tebligin yer aldigi kitapta, her teblig bir baska akademisyen tarafindan yorumlandi.


Kitabin Ilk bölümünde Prof. Dr. Fazil SAGLAM’in “Anayasa Hukuku Perspektifi ile Is Hukukunun Bazi Sorunlarina Bakis” tebligi, ikinci bölümünde; Doç. Dr. Kübra Dogan YENISEY’in “Türk Borçlar Kanunu’nun Genel Hizmet Sözlesmesine Iliskin Hükümleri ve Is Hukuku Açisindan Önemi” baslikli tebligi ve Prof. Dr. Gülsevil ALPAGUT’un bu konudaki yorumu yer almaktadir.


Üçüncü bölüm; Prof. Dr. Öner EYRENCI’nin “4857 Sayili Is Kanunu Açisindan Is Sözlesmesinin Türleri ve Isin Düzenlenmesi” konulu tebligi ve Prof. Dr. Devrim Ulucan’in yorumu, dördüncü bölüm; Prof. Dr. Ali GÜZEL’in “Is Sözlesmesinin Sona Ermesi ve Sonuçlari” konusunda tebligi ve Prof. Dr. Sarper SÜZEK’in konu ile ilgili yorumuyla devam etmektedir.


Prof. Dr. Fevzi SAHLANAN’in “Sendika Hukukunda Sorunlar ve Gelismeler” baslikli tebligi ve Prof. Dr. Metin KUTAL’in yorumu besinci bölümü, Prof. Dr. A. Can TUNCAY’in “Toplu Is Sözlesmesi Grev ve Lokavt Hukukunda Sorunlar ve Gelismeler” konulu tebligi ve Prof. Dr. Ünal NARMANLIOGLU’nun yorumu altinci bölümü olusturmaktadir.


Prof. Dr. Levent AKIN’in “Is Sagligi ve Güvenligi Alaninda Sorunlar ve Gelismeler” baslikli tebligi, Prof. Dr. Nursen CANIKLIOGLU’nun yorumu kitabin yedinci bölümde, Prof. Dr. Ali Nazim SÖZER’in “Sosyal Güvenlik Hukukunda Yargi Yolu Uyusmazliklari” konulu tebligi ve Prof. Dr. Ali Riza OKUR’un bu konudaki yorumu kitabin sekizinci bölümünde bulunmaktadir.


Oldukça yogun geçen tartisma bölümlerinde ise birçok akademisyenin görüsleri yer almaktadir.


Bu alanda bir ilke imza atan Akademik Forum’da yer alan akademisyenler sirasiyla (akademik alfabetik)su isimlerden olusmaktadir; Prof. Dr. Ali Güzel, Prof. Dr. Ali Nazim Sözer, Prof. Dr. Ali Riza Okur, Prof. Dr. Can Tuncay, Prof. Dr. Devrim Ulucan, Prof. Dr. Fazil Saglam, Prof. Dr. Fevzi Demir, Prof. Dr. Fevzi Sahlanan, Prof. Dr. Gülsevil Alpagut, Prof. Dr. Levent Akin, Prof. Dr. Melda Sur, Prof. Dr. Metin Kutal, Prof. Dr. Müjdat Sakar, Prof. Dr. Nursen Caniklioglu, Prof. Dr. Öner Eyrenci, Prof. Dr. Polat Soyer, Prof. Dr. Sarper Süzek, Prof. Dr. Talat Canbolat, Prof. Dr. Toker Dereli, Prof. Dr. Ünal Narmanlioglu, Doç. Dr. Ayse Gül Kökkiliç, Doç. Dr. Kübra Dogan Yenisey, Doç. Dr. Mustafa Alp, Doç. Dr. Süleyman Basterzi, Yrd. Doç. Dr. Engin Ünsal, Yrd. Doç. Dr. Gaye Baycik, Yrd. Doç. Dr. Gaye Burcu Yildiz, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Sugle, Yrd. Doç. Dr. Seçkin Nazli, Av. Dr. Murat Özveri, Av. Abdi Pesok, Av. Bekir Uzun, Av. Püren Kunt, Av. Ugur Ozan.


Çok degerli hukukçu, yakin çalisma arkadasimiz Av. Hüma OZAN anisina hazirlanan “Is Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Akademik Forumu” kitabi Legal Kitapevi’den temin edilebilir.

 

Türkiye Toprak, Seramik, Çimento ve Cam Sanayii Isverenleri Sendikasi
Beylerbeyi Mahallesi, Havuzbasi Sokak, No 40 34676 Üsküdar/Istanbul TÜRKIYE

toprak@toprakisveren.org.tr

0216 422 09 39

0216 422 09 49