7244 sayili Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgininin Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Kanun

 

Tarih: 8/5/2020

 

 

Tarih: 17.04.2020

 

 

17 Nisan 2020 tarihli ve 31102 sayili Resmi Gazete’de 7244 sayili “Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgininin Ekonomik Ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Kanun Ile Bazi Kanunlarda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun” yayimlanmistir.

 

Bu Kanun ile çalisma hayatini ilgilendiren asagidaki düzenlemeler getirilmistir. Buna göre;

 

- Toplu is iliskilerinde yasal süreler 3 ay süreyle uzatilmistir. (madde 2 (i))

 

6356 sayili Sendikalar ve Toplu Is Sözlesmesi Kanunu kapsamindaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu is sözlesmelerinin yapilmasi, toplu is uyusmazliklarinin çözümü ile grev ve lokavta iliskin süreler bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren üç ay süreyle uzatilmistir. Cumhurbaskani, bu bentte yer alan üç aylik süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmaya yetkilidir.

 

- Ücretsiz izin uygulamasi düzenlenmistir. (madde 7)

 

4447 sayili Kanun’a asagidaki geçici 24. madde eklenmistir.

 

“Bu maddenin yürürlüge girdigi tarihte is sözlesmesi bulunmakla birlikte 4857 sayili Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarinca isveren tarafindan ücretsiz izne ayrilan ve kisa çalisma ödeneginden yararlanamayan isçiler ile 15/3/2020 tarihinden sonra 51 inci madde kapsaminda is sözlesmesi feshedilen ve bu Kanunun diger hükümlerine göre issizlik ödeneginden yararlanamayan isçilere, herhangi bir sosyal güvenlik kurulusundan yaslilik ayligi almamak kaydiyla ve 4857 sayili Kanunun geçici 10 uncu maddesinde yer alan fesih yapilamayacak süreyi geçmemek üzere, bu süre içinde ücretsiz izinde bulunduklari veya issiz kaldiklari süre kadar, Fondan günlük 39,24 Türk lirasi nakdi ücret destegi verilir. Yapilan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapilamaz.

 

Birinci fikra kapsaminda ücretsiz izne ayrilarak nakdi ücret desteginden yararlanan isçinin fiilen çalistirildiginin tespiti halinde isverene, bu sekilde çalistirilan her isçi ve çalistirildigi her ay için ayri ayri olmak üzere fiilin islendigi tarihteki 4857 sayili Kanunun 39 uncu maddesince belirlenen aylik brüt asgari ücret tutarinda çalisma ve is kurumu il müdürlüklerince idari para cezasi uygulanir ve ödenen nakdi ücret destegi ödeme tarihinden itibaren isleyecek kanuni faizi ile birlikte isverenden tahsil edilir.

 

Bu madde kapsaminda nakdi ücret desteginden yararlananlardan 5510 sayili Kanuna göre genel saglik sigortalisi veya genel saglik sigortalisinin bakmakla yükümlü oldugu kisi kapsamina girmeyenler, ayni Kanunun 60 inci maddesinin birinci fikrasinin (g) bendi kapsaminda genel saglik sigortalisi sayilirlar ve genel saglik sigortasina iliskin primleri Fondan karsilanir.

Bakanlik, nakdi ücret destegine iliskin ödeme usul ve esaslarini belirlemeye ve bu maddenin uygulanmasina iliskin ortaya çikabilecek tereddütleri gidermeye yetkilidir.”

 

Bu madde yayimi tarihinde (17.04.2020) yürürlüge girmistir.

 

- Fesih Yasagi ve ücretsiz izin uygulamasi (madde 9)

 

4857 sayili Is Kanunu’na asagidaki geçici 10. madde eklenmistir.

 

“Bu Kanunun kapsaminda olup olmadigina bakilmaksizin her türlü is veya hizmet sözlesmesi, bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren üç ay süreyle 25 inci maddenin birinci fikrasinin (II) numarali bendinde ve diger kanunlarin ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarina uymayan haller ve benzeri sebepler disinda isveren tarafindan feshedilemez.

 

Bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren üç aylik süreyi geçmemek üzere isveren isçiyi tamamen veya kismen ücretsiz izne ayirabilir. Bu madde kapsaminda ücretsiz izne ayrilmak, isçiye hakli nedene dayanarak sözlesmeyi fesih hakki vermez.

 

Bu madde hükümlerine aykiri olarak is sözlesmesini fesheden isveren veya isveren vekiline, sözlesmesi feshedilen her isçi için fiilin islendigi tarihteki aylik brüt asgari ücret tutarinda idari para cezasi verilir.

 

Cumhurbaskani birinci ve ikinci fikrada yer alan üç aylik süreleri alti aya kadar uzatmaya yetkilidir.”

 

Bu madde yayimi tarihinde (17.04.2020) yürürlüge girmistir.

 

- Kisa çalisma ödeneginden yararlanmada kolayliklik (madde 8)

 

MADDE 8 – 4447 sayili Kanuna asagidaki geçici 25. madde eklenmistir.

 

“Yeni koronavirüs (Covid-19) sebebiyle isverenlerin yaptiklari zorlayici sebep gerekçeli kisa çalisma basvurulari için, uygunluk tespitinin tamamlanmasi beklenmeksizin, isverenlerin beyani dogrultusunda kisa çalisma ödemesi gerçeklestirilir. Isverenin hatali bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapilan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte isverenden tahsil edilir.” 

 

Bu madde 29 Subat 2020 tarihinden geçerli olmak üzere yayimi tarihinde (17.04.2020) yürürlüge girmistir.

 

 

 

 

 

7244 sayili Yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgininin Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltilmasi Hakkinda Kanun

Türkiye Toprak, Seramik, Çimento ve Cam Sanayii Isverenleri Sendikasi
Beylerbeyi Mahallesi, Havuzbasi Sokak, No 40 34676 Üsküdar/Istanbul TÜRKIYE

toprak@toprakisveren.org.tr

0216 422 09 39

0216 422 09 49

nem kurutmakoku gidermevaillant servisdemirdöküm servisforklift kiralamawebtasarımrover yedek parçateleviyon servis