Başyazı

Toprak İşveren Sendikası’nın 26. Olağan Genel Kurul Toplantısını başarıyla tamamladık. Bu vesileyle, Sendikamızın 25. dönem yönetimine, başkan vekili Fethi Hinginar’a ve bayrağı devraldığım Atalay Gümrah’a, kuruma ve çalışma hayatına katkılarından dolayı teşekkür ederim. Sendikamızın yönetim kuruluna yeni katılan üyelerimize hoş geldin diyerek, birlikte başarılı bir döneme imza atmayı dilerim.

Yeni yönetim kurulu olarak çalışmalarımızı, geçmiş dönemlerde benimsenenlerle aynı ilke ve sorumluluk anlayışıyla sürdüreceğiz. Geride bıraktığımız Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ardından, yönümüzü ekonomiye, sektörümüzün geleceğine ve çözüm bekleyen sorunlara çevireceğiz.

Ekonomik ve politik belirsizliklerin dünya genelinde arttığı bir dönemden geçiyoruz. Uluslararası ticaret politikalarındaki değişiklikler, yüksek enflasyon, kur hareketleri, enerji maliyetleri, iklim değişikliği ve dijitalleşme gibi birçok etken, reel sektörde dalgalanmalara neden oluyor, işletmelerin faaliyetlerini etkiliyor. Yaşanan gelişmelerin bizi hedeflerimizden uzaklaştırmasına izin veremeyiz.

Küresel ekonomide var olmak için, trendleri iyi okumak, rekabetçi kaslarımızı güçlendirmek, teknoloji ve inovasyon yetkinliklerimizi geliştirmek zorundayız. Giderek teknoloji yoğun hale gelen ekonomik kalkınma modelleri, uluslararası rekabeti değiştirip dönüştürmeye devam ederken, yeni trendler karşısında çok daha iddialı olmak durumundayız. Bu kapsamda ileri teknolojilere yatırım yapma, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla dijital dönüşüme öncülük etme, katma değerli ürünler ve uluslararası markalar yaratmak için gereken özen ve gayreti gösterme çabası içindeyiz.

Ülkemizin geleceğine dair beklentilerimiz çok yüksek. Üretmeye ve yatırım yapmaya kararlılıkla devam ediyor, operasyonlarımızı daha işlevsel hale getirecek yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi teknolojileri etkin şekilde kullanmaya, işgücünü bu çağa hazırlamak için eğitim ve yetkinlik geliştirme programlarına, uluslararası işbirliklerine odaklanıyoruz.

Sektörümüz, teknolojik gelişmelerin sunduğu dijitalleşme fırsatlarını başarılı bir şekilde değerlendiriyor. Dijital tasarım, otomasyon, dijital pazarlama ve satış kanalları, veri analitiği gibi alanlarda sağlanan yenilikler, işletmelerimizin rekabet gücünü artırırken, üretim süreçlerinin daha etkin ve sürdürülebilir hale gelmesine olanak tanıyor.

Dijital dönüşüm ve akıllı üretim sistemleri, devrim niteliğinde yenilikler getirirken, metaverse de yıkıcı ama yapıcı bir etkiyle katlanarak büyüyor. Dinamik ve yeniliklere açık bir ülke olarak bu gelişmeler bizi adım adım yeni bir geleceğe hazırlıyor. Diğer yandan iklim değişikliği ve çevresel sorunlarla mücadele de sorumluluklarımızı artırıyor, yeşil yatırımlarımızı hızlandırıyor.

Geleceği akıllı sistemlerle şekillendiren, insanı merkezine alan iş modelleri gündemimizde sağlam bir yer edinirken, Hükümetin dijital altyapıyı güçlendirmeye, e-ticaretin yaygınlaşmasını teşvik etmeye ve dijital becerilerin geliştirilmesine yönelik sistematik adımlarından memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin de bu süreci iyi yönetmesini, uygun finansman kaynakları ve teşvikler sunarak yatırım yapma ve büyüme konusunda işletmeleri cesaretlendirmesini önemli buluyor; daha istikrarlı ve kapsayıcı bir ekonomi için teknolojik gelişmeleri güçlü bir araç olarak görüyoruz.

İçinde bulunduğumuz dönemde, çalışma hayatıyla ilgili yeni gelişmelere de şahit oluyoruz. Yeni asgari ücret açıklandı. Enflasyonla mücadelede çalışanlarımızın alım gücü ve refah payının artırılmasına yönelik bir adım atılmış oldu, iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu kapsamda, işverenin yükünü azaltmak için verilen devlet desteklerinin devam etmesinin de çok değerli olduğunu belirtmek isterim.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılı’nda daha çok çalışmak, üretmek ve dayanışma içinde olmamız gerektiğini düşünüyor; sağlıklı, huzurlu ve başarılı günler diliyorum.

 

Hasan PEHLİVAN

Yönetim Kurulu Başkanı